איך להשתמש באלגוריתם של טיק-טוק כדי לעשות הסברה נכונה?

איך להשתמש באלגוריתם של טיק-טוק כדי לעשות הסברה נכונה?

כתיבה: רז סמולסקי עריכה: הגר רבט

בדומה לשאר הרשתות החברתיות, גם בטיק טוק רוצים להדביק את המשתמשים למסך לכמה שיותר זמן, אבל בשונה מהמתחרות, בטיק טוק הדגש הוא על צריכת תוכן ולא בהכרח על יצירת קשרים חברתיים. “המשתמשים לא נכנסים כדי לבדוק מה קורה עם חברים שלהם או לקבוצות עניין. אלא כדי לצרוך בידור והם לא מופתעים כשהם מקבלים תכנים מערוצים שהם לא מכירים” מסביר איתי מרשל, מדריך ויועץ תוכן לעסקים.

“אם באינסטגרם התוכן הראשון שהמשתמשים נחשפים אליו הוא הסטורי של החברים שלהם או של אושיות שהם שבחרו לעקוב אחריהן, התוכן הראשון בפיד הטיק טוק הוא ה-For you, שזה תוכן אקראי ומפתיע שהמשתמש לא בהכרח יודע מי היוצרים שלו” הוא מוסיף.

ההבדל הזה משפיע על הדרך שבה האלגוריתם היעיל של טיקטוק עובד ובוחר את התכנים שיופיעו ב-For you. האלגוריתם בוחר את התוכן שהוא מקדם לפי מיקום גיאוגרפי, קשרים טכניים בין אנשים (אנשים ששמורים בספר טלפונים, חברות מרשתות אחרות וכו’) ותחומי עניין. “הבינה המלאכותית מבינה מה קורה בסרטון, מה רואים, מה כתוב, גם לפי ההאשטגים, אבל הם פחות רלוונטים” מסביר לביא. “לפי הפענוח של הוידאו, האלגוריתם מנסה למצוא את הקהל שהתוכן הזה עשוי לעניין אותו. הוא מנסה אותו על קהלים, לומד אותם ומתקן את עצמו עד שהוא מדייק את הקהל המתאים”.

ההפצה הראשונית של הסרטון די מצומצמת והוא מקודם בהתאם לאינטראקציה של המשתמשים. גם כאן ההמלצות מתמקדות בתוכן באנגלית ושפות זרות, הקהל דובר העברית כבר בקיא במתרחש. כדי לקדם תכנים פרו-ישראלים בטיק טוק צריך:

  1. ליצור מעורבות עם הסרטון: תגובה, לייק, שיתוף לחברים וברשתות אחרות ושמירה שלו.
  1. צפיה בסרטון עד הסוף ורצוי כמה פעמים, וכמו באינסטגרם – על סרטונים אנטי ישראלים רצוי לדלג כמה שיותר מהר. האלגוריתם מפרש את תשומת הלב שהמשתמש משקיע בסרטון כעניין ומעורבות ולכן מקדם אותו. שמירת הסרטון מתפרשת אצל האלגוריתם כתוכן מעניין שהמשתמש רוצה לצפות בו שוב.
  2. מומלץ להיכנס לחשבון של יוצר הסרטון ולחפש תכנים נוספים כדי לגרום לאלגוריתם לקדם אותו עצמו. 
  1. כדאי ליצור או לקדם סרטונים קצרים, כך גובר הסיכוי שאנשים יצפו בהם עד הסוף ולכן הם יקודמו טוב יותר.
  2. לנהל את הדיונים רק בפוסטים פרו-ישראלים. זאת כי האלגוריתם מפרש כל אינטראקציה כהבעת עניין, גם אם מדובר בתגובה שלילית. לכן הוא יקדם את הווידאו גם אם הדיון סביבו שלילי במהותו.
  1. כשעושים ריפוסט יש להוסיף תגובה שתופיע על הסרטון עצמו בצורה בולטת, כזו שמניעה לפעולה נוספת כמו: אתם חייבים לצפות עד הסוף, לראות ולשתף וכו’.
  2. חשוב לדווח על פוסטים אנטי ישראלים. דיווח רחב ומהיר על ידי הרבה משתמשים מביא לחסימה מהירה יחסית, ולצערנו במשחק המספרים יש יותר תומכי חמאס מאשר תומכי ישראל, לכן תוכן פרו-ישראלי יכול להיחסם כמעט אוטומטית. במקרה כזה אפשר לערער לטיקטוק וכדאי להיזהר עם תוכן אלים, מטריד או גרפי. כדי לייצר לחץ לחסימה של תוכן אנטי ישראלי רצוי להשתמש בכלים אוטומטיים .